All for Joomla The Word of Web Design

UHUD DAĞI ve ŞEHİTLİĞİ

Hicretin ikinci yılında Mekke müşrikleriyle Medine’deki Müslümanlar karşı karşıya gelmiş, Bedir savaşında müşrikler ağır bir yenilgiye uğramışlardı. Mekke müşrikleri bu savaşın intikamını almak istiyorlardı. Bedir’den bir yıl sonra hazırlıklarını tamamlayıp Müslümanların üzerine yürüdüler.


Hz. Peygamber müşrikleri Medine’de karşılamak istiyordu ancak ashabın gençleri şehir dışında çarpışmak konusunda ısrar ettiler. Yapılan istişare sonucunda müşriklerle şehir dışında savaşma kararı alındı. Uhud’a doğru yola çıkıldığında bu fikir ayrılığını fırsat bilen münafıkların reisi Abdullah b. Übey b. Selûl 300 kadar adamıyla ordudan ayrılıp Medine’ye geri döndü.


Uhud’a varan Müslüman sayısı 700 kişi iken Mekke müşrikleri 3000 kişi ile gelmişlerdi. Peygamberimiz, Müslümanların sancağını Mus‘ab b. Umeyr’e verdi. Daha sonra bölgeyi inceleyip, ordunun sağını Uhud dağına, solunu da tepe tarafına vererek mevziledi. Arka tarafı emniyete almak için Abdullah b. Cübeyr komutasında Ayneyn tepesine 50 kişilik okçu birliği yerleştirdi. Çok kritik bir yer olduğu için şartlar ne olursa olsun okçuların bulundukları yerleri terk etmemelerini emretti.


Savaşın başlarında müşrikler kısa sürede bozguna uğramış hatta kaçışmaya başlamışlardır. Bu durumu gören okçular savaşın bittiği zannedip ganimet almak için yerlerini terk etmişlerdi. Bu fırsatı iyi değerlendiren Hâlid b. Velîd, Müslüman okçuların yerlerinden ayrıldığını görünce, savaşın kaderini değiştirecek bir hamle yaptı. Okçuların ayrıldığı tepeyi dolanarak Müslümanları arkadan kuşattı. Durumun değiştiğini gören müşrikler kaçmayı bırakıp geri döndüler ve savaştılar. Müslümanlar iki ateş arasında kaldı.


Bu savaşta Müslümanlar Hz. Hamza ve Musab b. Ümeyr başta olmak üzere 70 şehit vermişlerdir. Allah Resulü de yaralanmıştı. Müşriklerden ise 37 kişi öldürüldü. Ebû Süfyân’ın karısı Hind bint Utbe, bir önceki yıl Bedir’de öldürülen babası Utbe, kardeşi Velîd ve amcası Şeybe’nin intikamını almak üzere Hz. Hamza’nın yanına gitti ve ciğerini çıkartıp çiğnedi. Yıllar sonra Mekke’nin fethinden sonra Hind de Müslüman olacaktı ancak o gün babasının, amcasının ve kardeşinin intikamı gözlerini kan bürümüştü.


Uhud savaşında sonra müşrikler Mekke’ye dönüyordu ancak Hz. Peygamber onların tekrar Medine’ye saldırmasını önlemek için onları takip ettirmiştir. Böylece Müslümanların zayıf düşmediğini de göstermiştir.


Hz. Peygamber Uhud şehitlerini hiç unutmamış, her yıl onların kabirlerini ziyaret etmiş, ömrünün son günlerinde de Uhud’a ziyarette bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir