All for Joomla The Word of Web Design

Özbekistan’da Görülmesi Gereken 5 Muhteşem Yer

Günümüzdeki 7 bağımsız Türk Devleti’nden biri olan Özbekistan, Orta Asya’da bulunan bir devlettir. Başkenti Taşkent, Orta Asya’nın en büyük başkentidir.

Özbekistan'ın Başketi Taşkent
Özbekistan’ın Başketi Taşkent

Özbekistan’ın denize kıyısı yoktur ancak Seyhun ve Ceyhun isimli iki önemli nehire sahiptir. Ayrıca dünyanın en büyük dördüncü gölü olarak kabul edilen Aral Gölü yine ülke sınırları içerisindedir. 

aral gölü
aral gölü

Özbekistan deyince Semerkand ve Buhara şehirleri ilk akla gelen turistik bölgeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Semerkand ve Buhara’da Biruni, Uluğ Bey ve Ali Şir Nevai gibi önemli ilim adamları yetişmiştir. Bu iki şehir yıllarca medeniyetin beşiği olarak kabul edilmiş ve kültürel mirasına saygı duyulmuştur. Özbekistan’ın tarihi mirası bu şehirlerde büyük oranda sergilenmektedir.

semerkant-buhara
semerkant-buhara

Özbeklstan’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Özbekistan turu gerçekleştirmek istediğinizde veya yolunuz Özbekistan’a düştüğünde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken 5 yeri sizler için listeledik, keyifli okumalar;

1)Birbirini Tamamlayan Muazzam Eserleriyle Registan Meydanı

registan meydanı
registan meydanı

Registan Meydanı, tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Özbekistan’ın Semerkand kentinde bulunmaktadır. 15. yüzyıl sonrasında oldukça önem kazanan meydanda padişah fermanları okunur, suç işleyenler için idam cezası uygulanırdı. Ayrıca çeşitli şölen ve etkinliklerde de Registan Meydanı kullanılmıştır. Registan Meydanı’nda 3 adet medrese bulunmaktadır. Bu medreseler, dünyada parmakla gösteriliyor çeşitli bilim dallarını öğrenmek isteyen öğrenciler buraya geliyordu. Gelin bu medreseleri birlikte inceleyelim;

  • Uluğ Bey Medresesi
uluğ-bey-medresesi
uluğ-bey-medresesi

Registan Meydanında inşa edilen ilk medrese Uluğ Bey Medresesidir. Uluğ Bey Medresesi ünlü Gök Bilimci ve Timur İmparatorluğunun da Sultanı olan Uluğ Bey tarafından 1417-1420 yılları arasında yaptırıldı. Görkemli minareleriyle dikkat çeken medresede, öğrencilerin konaklaması ve eğitimlerin gerçekleştirilmesi için odalar bulunmaktadır. Özellikle Gök Bilimi ve Matematik derslerinin verildiği medresede Uluğ Bey’in bizzat kendisi ders vermiştir.

  • Şirdar (Aslanlı) Medresesi
şirdan aslanlı medresesi
şirdan aslanlı medresesi

Uluğ Bey Medresesi’nin karşısına yapılan bu medresenin hemen üzerinde o dönem Semerkand şehrinin sembolü olarak görülen aslanlar bulunmaktadır. Ayrıca duvarlarında Kuran-ı Kerim ayetleri de yer almaktadır.

  • Tillakari (Altın İşlemeli Medrese)
tilla kari medresesi
tilla kari medresesi

Üçüncü bir medrese olarak inşa edilen Tillakari Medresesi, ismini iç bezemelerinde kullanılan saf altından almıştır. Her ne kadar medrese şeklinde adlandırılsa da uzunca bir süre camii olarak kullanıldı. 

Registan Meydanı’ndaki tüm bu yapılar 2001 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Registan Meydanı’ndaki medreseler adeta birbirini tamamlar nitelikte ve kesinlikle görülmeye değerdir. 

2)Timur’un Eşine İthafen Yapılan Bibi Hanım Camii

bibi hanım camii
bibi hanım camii

Özbekistan turunuza dahil etmek isteyeceğiniz bir başka yer ise Bibi Hanım Camii’dir. Timur tarafından yaptırılmış, eşine ithaf edilen Bibi Hanım Camii oldukça etkileyici mimariye sahiptir. 40 metrelik kubbesi ve avlusunda bulunan taştan yapılmış kuran-ı kerim rahlesiyle Özbekistan’ın görülmeye değer yerlerinden biridir. 

3)Çağlar Boyu Ayakta Kalan Bir Kale : Ark Kalesi 

ark kalesi
ark kalesi

Çağlara meydan okuyan Ark Kalesi’nin tarihi milattan önce 4.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Topraktan yapılmış ve yapay bir tepeye konumlandırılmış olan kale görkemiyle görenleri kendine hayran bırakıyor…

4)Binlerce Bitki Türüyle Taşkent Botanik Bahçe

Yaklaşık 5 Bin bitki türüne ev sahipliği yapan Taşkent Botanik Bahçe, dinlenmek istediğinizde ziyaret edebileceğiniz huzur veren bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Özbekistan’ın ender bitkilerinin de sergilendiği bu botanik bahçe görülmeye değer yerler listesinde…

botanik bahçe
botanik bahçe

5)İnsanlık Tarihine Yolculuk, Afrasiyab Semerkand Müzesi

Semerkant’ta bulunan antik bölge Afrasiyab’ta kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan eserlerin sergilendirği müzede insanlık tarihine ilişkin ip uçlarına rastlıyoruz. Eserlerin Milattan önce 7. yüzyıldan kalma olduğunu da ayrıca belirtmekte fayda var. Dünyanın birçok yerinden ziyaretçilerini ağırlayan müze, Özbekistan’a yolunuz düştüğünde ziyaret etmeniz gereken bir başka önemli yer…

Bu yazımızda Özbekistan’da gezilecek 5 önemli yere yer verdik. Siz de Özbekistan’ı vizesi ve uygun fiyatlarla ziyaret etmek isterseniz hemen https://www.emir.com.tr/kultur-turlari-1/ adresini ziyaret edebilir veya 0212 511 17 17 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir