Umre Nedir, Nasıl Yapılır?

Umre, sözlük anlamı ile “ziyaret etmek” anlamına gelmektedir. Umre ibadeti Hac günleri haricinde yılın her vakti yapılabilen, Müslümanların özlemini duydukları kutsal topraklarda yaptıkları bir ibadettir. Hac ibadeti kadar yoğun olmadığı için Umre ’de kuraya girmeye de gerek yoktur.

Umre ibadeti ihrama girilerek yapılan bir ibadettir. İhrama girmek; yalnızca süslü elbiselerimizi terk ederek kefeni andıran “izar” ve “rida” adılı iki beyaz bez parçasına bürünmek değil, aynı zamanda dünyevi arzu ve isteklerden vazgeçmek, yönümüzü ruh ve beden bütünlüğü içerisinde Rıza-i İlahi’ye çevirmek demektir. Hanım umrecilerin ise İhrama girmeleri için özel bir kıyafet yoktur, var olan yeterlidir.

İhrama girmek için öncelikle abdest alınır. Mümkünse daha faziletli olması bakımından gusletmek gerekir. Abdestini alan kişi iki rekât ihram namazı kılar ve niyet eder.

Niyet şu şekilde olur:“Allah’ım ben umre yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır, benden kabul eyle.

Niyet ettikten sonra: “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk. Lebbeyke La şerike Leke Lebbeyk. İnnel Hamde Ven Nimete Leke Vel Mülk. La şerike Lek” diyerek telbiye getirilir

Telbiyenin manası şu şekildedir: “Buyur Allah’ım buyur. Buyur, senin hiçbir ortağın yoktur. Şüphesiz hamd ve nimet sana aittir. Mülkün sahibi sensin. Senin hiçbir ortağın yoktur.

Niyetin ardından Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında Sa’y yapmak ve saçların bütününü veya bir kısmını tıraş etmekle tamamlanır. İhramdan çıkılır.

Türkiye’de Umre hizmetleri Diyanet İşleri Başkanlığı ve yetkili acenteler tarafından verilmektedir. Umreye gitmeye niyet ettikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığına veya yetkili seyahat acentelerinden birine başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Umre turlarımız hakkında bilgi edinmek ve başvuruda bulunmak için Umre Turları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Umre yolculuğunda sizlere tecrübeli rehber ve din görevlilerimiz eşlik eder ve umre ziyareti boyunca kutsal topraklarda ziyaret edilecek yerlerle ilgili her türlü bilgi ve hizmetler verilir.

Kutsal toprakları ziyaret etmek için belli bir yaş sınırlaması ve kuralı yoktur.Eşinizle, ailenizle veya arkadaşlarınızla çıkabileceğiniz bu yolculukta konaklamalar sizin talebinize uygun olarak hazırlanmaktadır. Kâbe’ye yakın otelleri tercih eden acentemiz size umre ibadetinin her aşamasında eşlik eder.

Misafirlerimizin tüm soruları ve ihtiyaçları deneyimli Rehberlerimiz ve hocalarımızda tarafından en kısa sürede çözümlenir. Umre programı boyunca, Umreci misafirlerimizin, ibadetlerini konforlu ve doğru bir şekilde yapabilmeleri için ekibimiz hep yanı başınızda.

Umre ibadeti Mekke’de gerçekleştiriliyor olsa da Umre turları yalnızca Mekke ile sınırlı değildir. Peygamber Efendimiz’in yaklaşık on yıl boyunca ikamet ettiği ve orada mefdun bulunduğu Medine-i Münevvere ziyaretleri de tur kapsamına girmektedir. Misafirlerimiz için Mescid-i Nebevi ve İslam tarihinde önemli rol oynayan ziyaret yerleri için planlı bir tur hizmeti verilmektedir

Özlemini çektiğiniz Kutsal topraklara yapacağınız bu ziyaretinizde yılların deneyimi ile profesyonel, samimi ve güler yüzlü bir hizmet için Emir Turizm acentesiyle bu yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

Kısaca Umre Vazifesi

Umre Turları

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Vize İşlemleri

Mekke Ziyaret bilgileri

Medine Ziyaret Bilgileri

Dini Bilgiler