All for Joomla The Word of Web Design

İhram nedir? İhrama nasıl girilir?

İHRAM NEDİR? 

İhram, Hac ve umre yapmak maksadıyla kutsal toprakların ziyaret edilmesi esnasında erkeklerin giyinmiş olduğu, iki parçadan oluşan, beyaz renkli dikişsiz bir örtüdür.

İHRAMA NERELERDE GİRİLİR?

İhramlanmak umrenin şartı, Hacc’ın da bağımsız vâciplerinden biridir. Umre veya Hacc ibadetini yerine getirmek isteyen kişi direk Mekke’ye geçecekse havaalanında ihramlanır. Önce Medine’ye gidecek kişi de Medine’den Mekke’ye hareketinde önce konakladığı yerde veya tercihen Zülhuleyfe denilen Mikât yerinde ihramlanır. Medine’den Mekke’ye uçakla geçecek kişi ise Cidde’ye gelmeden önce uçakta ihramlanır.

İHRAMA NASIL GİRİLİR?

İhramlanmak için mümkünse gusül, değilse abdest alınır. Elbiseler, ayakkabılar ve başlıklar çıkarılır. İki parçadan oluşan beyaz ihram giysisine bürünülür. Arkadan topukları, önden de ayak parmaklarını açıkta bırakan bir ayakkabı veya terlik giyilir. İhramlık halinde saat, gözlük, kulaklık, kemer kullanılabilir. Kadınlar ihramlanmak için, ilgi odağı olmayacak şekilde sade ve tercihen renksiz giysiler giyinirler.

Kerâhat vakti değilse iki rekât namaz kılınır. Biliniyorsa ilk rekâtta “Kâfirun” ikinci rekâtta da “İhlas” süresi okunur. Ardından da “Allah’ım! Umre yapmak istiyorum, kolaylaştır ve kabul buyur.” Denilerek niyet edilir ve Telbiye duâsı okunur.

Niyet ve Telbiye ihramın farzlarıdır. Telbiye ile birlikte tekbir, tehlil ve salat getirilebilir. Uçakta ihrama girecekler ihram namazını koltuklarında otururken rûkü için biraz, secde için biraz daha fazla eğilerek ima ile kılabilirler. Telbiye duası, yüksekçe fakat kontrollü bir sesle okunur. Vasıtalara binerken, inerken, dostlarla ve topluluklarla karşılaşırken sık sık tekrarlanır. Peygamberimizin eşi Hz. Âişe işe yüksekçe bir sesle Telbiye getirirdi.

İhram giysileri ve terliklerini yanlarına almayı unutan erkekler uçakta niyet ederler. Cidde’ye indiklerinde ise ihram giysilerini giyerler. Türkçesiyle de olsa Telbiye duasının ihramlanırken bir defa okunması farzdır. Değinilen vesilelerle sık sık tekrarlanması sünnettir.

TELBİYE DUASI

(Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l mülk lâ şerike lek)

“Buyur Allah’ım buyur; Emir senindir, kulluk benimdir. Buyur (Allah’ım!) Senin hiçbir ortağın yoktur. Buyur; buyruğuna boyun eğer itaat ederim. Bütün övgüler Sanadır. Tüm nimetler Sendendir. Varlıklar da Senindir. Senin yaratıcılığın, yaşatıcılığın ve yasak koyuculuğunda hiçbir ortağın yoktur. (Allah’ım!)

KADINLARIN İHRAMA GİRMESİ

Kadınlar üzerlerine giydikleri süs olma niteliği taşımayan sade ve mümkünse renksiz elbise ve ayakkabılarla ihrama girerler. Adet hali görenler ihram namazını kılmaksızın yalnızca niyet edip Telbiye duasını okuyarak ihramlanırlar. Ancak adetli de olsalar temizlik için yıkanmaları öğütlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir