All for Joomla The Word of Web Design

Haccın Farzları Nelerdir?

Hac, dini sebepler ile belirli bir zaman aralığında belirli bölgelerin ziyaret edilmesi şeklinde yapılan bir ibadettir. Hac ibadeti İslam’ın 5. Şartı olarak belirtilmiştir.

Maddi ve manevi durumu yeterli olan ve gerekli şartları sağlayabilen her Müslaman’ın hayatında bir kere yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Peki Haccın farzları nelerdir? Haccın üç farzı bulunmaktadır. Bu üçünden biri yapılmazsa hac görevi sahîh olmaz.

1- İhrama girmek

Haccın temel görevlerinden olan niyet ile birlikte iyeden ibaret olan İhramlanma,bedenen farklılıkları yansıtan elbiselerden arınmak, kalben niyetlenmek ve dilde telbiye çekmektir. Elbiseler, ayakkabılar ve başlıklar çıkarılır. Hacı adayları, iki parçadan oluşan beyaz ihram giysisine bürünürler. Arkadan topukları, önden de ayak parmakları açıkta bırakan bir ayakkabı veya terlik giyilir. Kadınlar ise ihramlanmak için; dikkat çekmeyecek şekilde sade ve renksiz elbiseler giyinirler. Özel ve sade ihram giysilerine büründükten sonra hacılar, Mikat sınırında veya bu sınıra yakın bölgelerde iki rekat namaz kılarlar.

2- Arafat’ta Vakfe

Haccın temel rüknu olan Arafat Vakfesiyle ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz, Kur’an-ı Kerim doğrultusunda “Hac Arafe günü Arafat’da Vakfe“dir diye buyurmuştur. Haccın esaslarından biri olan ve zamanı belirli olması sebebiyle en kuvvetli farzını oluşturan Vakfe, Arafe günü Arafat sınırları içerisinde bulunuştur. O gün o zaman aralığında orada bulunan kişi, Haccın ana farzlarından birini yapmış demektir. Arafat’ta bulunuş olma görevinin öğle vaktinden akşam güneşin batışına kadar sürdürülmesi de vaciptir.

3- Kabe’yi tavaf etmek

Tavaf, Mekke’de Mescid-i Haram’ın içinde Kabe-i Muazzama’nın çevresinde dönmek demektir. Hacer-i Esved taşının bulunduğu hizadan başlayarak, Kabe’nin etrafını 7 kere dönen Hacı adayları, dualar okumak ve dua ederek tavaf etmiş olurlar. Kabe’nin çevresindeki her bir dönüşe Şaft denir. Dördü farz, üçü vacip olmak üzere toplam 7 kere Kabe’nin etrafında dönülür. Erkek hacılar, tavaf sırasında Remel’i de unutmamalıdır. Remel, Tavaf’ın ilk üç dönüşünde güç gösterisinde bulunma amacıyla sağ omuz açıkta koşarımsı adımlarla yürümektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir