All for Joomla The Word of Web Design

İhram cezaları ve yasakları nelerdir?

İhramlanma, benlikten soyunarak ve bütün canlılarla barışa girerek Allah’a yönelmektir. Umre veya Hac için ihramlanan kişi yasaklarına titizlikle uymaya çalışır.
İhram cezaları ve yasakları nelerdir?

İhramlanma, benlikten soyunarak ve bütün canlılarla barışa girerek Allah’a yönelmektir. Umre veya Hac için ihramlanan kişi yasaklarına titizlikle uymaya çalışır.

İHRAM YASAKLARI

Kur’ân-ı Kerîm’in koyduğu Refes, Füsûk ce Cidal yasakları ile Peygamberimizin belirlediği ihram yasakları şunlardır:

• REFES: İhram yasağı olan Refes, cinsel duyguları uyarıcı sözler söylemek, sevişmek ve cinsel ilişkide bulunmaktır.
• FÜSÛK: İnsanların hakları ve özgürlüklerini çiğnemek, onlara saygısızlık etmek, yalan söylemek, gıybet etmek, sözlü ve fiili olarak kavgaya tutuşmak, sövmek, dövmek, kan dökmek ve ırkçılık yapmak ihramın Füsûk vasıflı yasaklarındandır. Hoş kokular sürünmek, vücuttaki kılları kesmek, saç sakal ve tırnak kesmek, kara hayvanlarını avlamak, harem bölgesinin bitkilerini koparmak ve erkekler için dikilmiş elbise, başlık veya topukları kavrayıcı ve ön kısmı kapalı ayakkabı giymek de Füsûk ’tur.
• CİDAL: Maddeci bir mantıkla İslâmi kuralları eleştirmek, uygulanmalarına gerek olmadığını ileri sürmektir.

Bütün bu ihram yasaklarından kaçınılması gerekmektedir.

İHRAM CEZALARI

İhram yasaklarını unutarak değil de bilinçli olarak çiğnemek ceza gerektirir. Bu cezalar koyun-keçi kurban etmek, oruç tutmak ve sadaka vermek gibi çeşitlere ayrılır.

Avlanmanın ve başı tıraş etmenin yukarıda açıklanan türden cezaları Kur’ân ile belirlidir. Peygamberimizin belirlediği ceza yoktur. Aşağıda açıklanan cezalar sahâbe görüşleri ve uygulamalarından hareketle İslam bilginlerinin içtihatlarıyla konulmuştur.

• Erkeklerin tam bir gün veya gece süresince dikişli elbise veya normal ayakkabı giymeleri kurbanı, daha az bir süre giymeleri ise sadakayı gerektirir.
• Eşle sevişmek, ilişkiye girmek, saçı sakalı veya bir başka organı tıraş etmek ise kurban kesmeyi gerekli kılar.
• Vücuttan kıl koparmak, tırnak kesmek ve kokulanmak gibi yanılgılarda ise yirmi-otuz riyal gibi bir miktar sadaka verilir.

Ceza kurbanları harem bölgesi sınırları içinde kesilir. Sahipleri, ana-babaları, çocukları ve torunları ceza kurbanının etinden yiyemezler. Sadakalar ise her yerde verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir