All for Joomla The Word of Web Design

Hac ile Umre arasındaki farklar nelerdir?

Umre ve Hac arasındaki farklar nelerdir? Haccı, Umre’den ayıran zaman ve hüküm farkları var mıdır?


Umre ibadetinin belirli bir mevsimi yoktur. Şartlara ve usule uygun bir şekilde ihrama girilmesinin ardından tavaf ve sa’y yapılır. Sa’y yapılmasının ardından saç kesilerek ihramdan çıkılır. Umre ile Hac arasındaki farkları detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse;

Umre ibadeti, Hac zamanı dışındaki diğer tüm aylarda gerçekleştirilebilir. Umre’de yerine getirilmesi gereken görevler Hacca oranla daha azdır. Umre ibadeti sırasında niyet edilir, ihrama girilir, tavaf yapılır, Sa’y yapılır ve tıraş olunur. Hac ise senenin belirli aylarında yapılır. Hac ayları Hicri Takvime göre belirlenmiştir. Şevval, Zilkade ve Zilhicce Ayları’nda Hac görevi yerine getirilir. Bakara Suresi de bu aylara şu ayetiyle işaret etmektedir:

“Hac belli aylardır”

(Bakara, 2/197)

Bir mümin eğer isterse Şevval ayında Hac yapmaya niyet ederek ihrama girebilir. Zilhicce’nin 10 veya 13. akşamına kadar hac ibadetinin şartlarını tamamlayabildiği için bu aylar “Hac Ayları “ olarak adlandırılmıştır. Kısaca bu aylara “Hac ayları” denmesinin sebebi, Haccın birinci şartı/rüknü olan ihrama girilebilmesinin öngörülmüş olmasındandır. Bu aylardan önce ihrama girmek bazı mezheplere göre mekruhtur.

UMRE VE HAC ARASINDAKİ FARKLAR 

• Umre ile Hac arasındaki en önemli fark; Haccın farz oluşu, Umre’nin ise sünnet oluşudur. Hac ömürde bir defa yapılırsa farz yerine getirilmiş olur.
• İslam’ın 5 şartından biri Hac iken, Umre için böyle bir durum söz konusu değildir. Maddi gücü yerinde olan ve şartlara uygun olan müminler, Umre ibadetlerini yerine getirebilirler.
• Hac ibadeti, senede 1 kez; Kurban Bayramı ve Arafe Günü’nde yapılır. Umre için ise belirli bir vakit yoktur. Umre, Hac yapılan zamanlar haricinde yılın herhangi bir anında yapılabilir.
• Umre’de Arafat ve Müzdelife vakfeleri yoktur. Hac ibadetinde ise Müzdelife ve Arafat vakfesinin yanı sıra Tavaf ve Sa’y de vardır.
• Umre’de şeytan taşlama yapılmaz ve kurban kesilmez. Hac ibadeti yaparken, şeytan taşlanır ve kurban kesilir.
• Umre’de namazları cem etme yoktur. Hac ibadetinde ise Cem-i Takdim, Cem-i Tehir, Veda Tavafı ve Kudüm Tavafı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir