All for Joomla The Word of Web Design

Hac için gerekli malzemeler

İslam’ın şartlarından biri olan Hac görevini, Allah’ın rızasıyla yerine getirmek için niyetlendiniz.


Gerekli tüm işlemleri yaptınız ve sıra çantanızı hazırlamaya geldi. Hac ibadeti boyunca çoğunlukla yolda olan, ibadet eden ve Allah ile yakınlaşıp günahlarından arınan hacı adayları, uzun süre ülkelerinden ayrı kalırlar. Bu süre zarfında hacı adaylarının mutlaka yanlarında bulundurmaları gereken malzemeler vardır. Uzun süre yolculuk eden hacılar, Kutsal Topraklara gitmeden önce gerekli tedbirleri almalıdır. Hacı adayları, ibadetlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamak, yolculuk esnasında sıkıntılarla karşılaşmamak için valizlerini hazırlarken, son derece titiz davranmalıdır. Bu kutsal görev esnasında kendilerine yardımcı olabilecek eşyaların seçilmesinde fayda vardır.

Hac Erkek Malzemeleri

Kutsal ziyaret esnasında erkeklere lazım olacak en önemli malzeme ihram elbisesidir. İhram yasaklarına uymak için erkek hacı adayları, “izar” ve “rida” adı verilen iki parça beyaz örtüyü İslami kurallar çerçevesinde vücutlarına sararlar. Hac esnasında ihramda kalma süresi uzayabileceği için tercih edilen kumaşın kişiyi rahat ettirecek türden olması önemlidir. Hacı adayları, ihram kıyafetinin yüzde yüz pamuktan üretilmiş olduğundan emin olmalıdır. Çünkü, aşırı sıcak nedeniyle terleme esnasından pamuğun sıvıyı emmesi oldukça kolaydır. Hacı adayları ayrıca kutsal topraklarda sıcaklık değerlerini düşünerek kendilerine yaklaşık 2 hafta yetecek hafif, ince elbiseler, iç çamaşırları ve çorap almalıdır. Bol elbiselerin tercih edilmesi daha doğru bir karar olacaktır. Erkek hacı adaylarının, ibadet esnasında giyecekleri bir sandalet almaları da rahatlık açısından şarttır. İhramlanma sırasında hacılar, bağcıklı ayakkabı giyemezler, ayağın topuk kısmını örtmeyen bir terlik veya sandalet giymek zorundadırlar.

Hac Kadın Malzemeleri 

İhram yasakları kadın hacı adayları için de geçerlidir,bir farkla, kadınlar hac sırasında dikişli elbise giyebilirler. Bu sebeple bayanlar için özel bir hac kıyafeti yoktur. Kadın hacı adayları, İslam dinine uygun olan günlük kıyafetlerini hac ibadetleri sırasında da kullanabilirler. Bu elbiseler genellikle tercihen beyaz renkte, teni belli etmeyen hafif elbiseler olmalıdır.  Haccın çoğunlukla yolculuk ve yürüyüş gerektiren bir süreç olması nedeniyle kadın hacı adayları, sadece rahat ve de iklim şartlarına uygun ayakkabı ya da terlikler seçmelidir. Ayrıca kadın hacı adayları, tavaf esnasında giymek için sağlam bir çorap bulundurmalıdır.

Hac için gerekli diğer malzemeler

• Güneş Gözlüğü
• Sağlık ekipmanları (ilaçlar, krem, yara bandı, kolonya ve pamuk)
• Temizlik gereçleri (sabun, şampuan, diş macunu, diş fırçası, havlu, tırnak makası)
• İbadet gereçleri (Kur’an-ı Kerim, seccade, tespih)
• Boyna asılan cüzdan
• Diğer ihtiyaçlar (SIM Kart, çanta-valiz, dikiş gereçleri kokular)

Not: Hacı adayları, düzenli olarak kullandıkları ilaçları yanında bulundurmalıdır. Ayrıca sabun, şampuan, ıslak mendil, kolonya gibi temizlik gerekçeleri, içerisinde alkol içermeyen türden olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir