All for Joomla The Word of Web Design

Lübnan’a Yolunuzu Düşürecek 5 Görkemli Eser

Doğu Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden biridir Lübnan… Asırlardır birçok köklü medeniyete ev sahipliği yaptığından tarihi ve kültürel dokusu oldukça zenginleşmiştir. Türkiye’den vizesiz olarak seyahat edilebilen bir ülkedir Lübnan… Lübnan deyince aklımıza başkenti Beyrut gelir. Beyrut, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Genellikle sıcak havaya sahip olan Beyrut bazı dönemlerde yoğun yağışa da maruz kalır. Beyrut’un asırlar boyu oluşturduğu kozmopolit yapı kendine has bazı özellikler oluşturmuştur. Bunlar Beyrut’u Finans ve eğlence merkezli bir şehir haline getirmiştir. Beyrut Caz Festivali geleneksel etkinlikler arasında yer almaktadır. İç savaştan sonra yeniden düzenlenen Beyrut, tarihi ve kültürel dokusunu da koruyarak modern bir yapıya bürünmüştür. Lübnan’a yolunuzu düşürmek için sebep sayılabilecek 5 görkemli eseri birlikte inceleyelim :

1- İslam Mimarisinin Temsili : El Ömer Camii

El Ömer Camii

Bizi 12. yüzyıla götüren bir eser olan El Ömer Camii, camii olmadan önce  Haçlı kilisesi olarak hizmet verse de  günümüzde görkemli mimarisiyle öne çıkan bir Camii’dir. İslam mimarisi için önemli bir yere sahip olan El Ömer Camii, Lübnan’a gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken eserler arasındadır.

2- Çağdaş Sanat Eserlerinin Adresi : Nicolas İbrahim Sursock Müzesi

Nicolas İbrahim Sursock Müzesi

Lübnanlı bir koleksiyoncu olan Nicolas İbrahim Sursoc tarafından bağışlanmış bir yapı olan müze, geçmişte bir dönem konak olarak kullanılmıştır. Çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı müze Beyrut şehrinde bulunmaktadır. 

3- Arkeoloji Meraklıları İçin : Roma Hamamı Kalıntıları 

Roma Hamamı Kalıntıları 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Beyrut’ta çeşitli medeniyetlerin izlerine sıkça rastlanmaktadır. Bu izlerden biri de Roma Hamamı Kalıntılarıdır. Arkeolojik gezi noktalarını seviyorsanız bu kalıntılar tam size göre olacaktır. 

4Mzaar Kfardebian

Mzaar Kfardebian

Ortadoğu’da kayak yapmak aklınıza gelen seçeneklerden biri olmayabilir. Fakat Lübnan’da doyasıya kayak yapabileceğiniz bir yer var. Ortadoğu’da kayak deyince akla gelen Lübnan’ın kayak turizmini oluşturuyor diyebiliriz. Beyrut’a yakınlığıyla da ulaşımı kolay olan bu yer, konu kayak olunca cazibe merkezlerinden biridir. 

5- Tapınaklar Şehri Baalbek

Tapınaklar Şehri Baalbek

Beka Vadisi sınırları içerisinde bulunan Baalbek, geçmişinde Yunanlılar, Romalılar ve Fenikelilere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler bulundukları süre zarfında tapınaklar inşa etmiştir. Günümüze kadar dayanmayı başaran bu tapınaklar adeta tarihte bir yolculuk yapıyormuş hissi uyandırır…

Bu yazımızda Lübnan’a yolunuzu düşürecek 5 görkemli eseri inceledik. Siz de Emir Turizm güvencesiyle Lübnan’ı uygun fiyatlarla ziyaret etmek isterseniz hemen https://www.emir.com.tr/kultur-turlari-1/ adresini ziyaret edebilir veya 0212 511 17 17 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir