All for Joomla The Word of Web Design

Kudüs’te Gezilecek Yerler

Kudüs (Arapça القُدس veya İbranice Yeruşalim), Orta Doğu’nun Kenan bölgesinde, Akdeniz ile Lut Gölü arasındaki Yehuda Dağları’ndaki bir plato üzerine kurulmuş eski bir şehir. Şehir Doğu Kudüs ve Batı Kudüs olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İbrahimi dinler olan Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet için kutsal bir şehirdir. Bu mübarek şehir Doğu Kudüs ile birlikte düşünüldüğünde, 800.000 üzerinde nüfusa ve 125,1 km2 alana sahiptir. Şehrin çevresi surlarla çevrilidir ve kare biçimindedir. Bu surlardan 7 tane giriş bulunmaktadır. Bunlar;

  • Halil Kapısı
  • Cedid Kapısı
  • Amud Kapısı
  • Sahire Kapısı
  • Megaribe Kapısı
  • Esbat Kapısı
  • Davud Kapısı

Kudüs, Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar tarafından kutsal bulunmasından dolayı turizm konusundan da büyük öneme sahiptir. Şehirde bulunan çeşitli dini konum ve yapılardan dolayı bu dinlere mensup insanlar şehri çok fazla ziyaret etmektedirler. Örneğin; Müslümanlar, Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek için çok fazla Müslüman turisti şehirde görmek mümkün.

Kudüs, Sünni Müslümanlar için, üçüncü en kutsal şehirdir. Kıble, Mekke’deki Kabe’den önce Kudüs’tü. Şehrin Müslümanlar için en büyük önem noktası, Hz.Muhammed’in miraca Kudüs’ten çıkmasıdır. İslamiyet’e göre, Hz.Muhammed bir gece mucizevi bir şekilde Mekke’den Kudüs’e gelip miraca yükseldi. Kur’an-ı Kerim’de İsra Suresi’nin ilk cüzü, Hz.Muhammed’in miraca yükselmesinin  Mescid-i Aksa’dan gerçekleştiğini belirtir. Bu aynı zamanda Hadisler’de de belirtilmiştir. Bundan dolayı Kudüs şehri, Müslümanlar için büyük öneme sahiptir.

Kudüs’te Müslümanların gezip görebilecekleri yerler ise;

Mescid-i Aksa
  • Mescid-i Aksa – Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa, Müslümanlar için önemli ve bir o kadar da ilgi gören bir mekandır.
Kubbet-üs Sahra
  • Kubbet-üs Sahra – Mescid-i Aksa’nın içerisinde bulunan bu mekan çoğu kez Mescid-i Aksa ile karıştırılmaktadır ancak Mescid-i Aksa geniş bir alanı oluşturmaktadır ve Kubbet-üs Sahra da bu alanın içinde bulunan bir yapıdır.

 

Eski Şehir Surları
  • Eski Şehir Surları – Bu surlar Osmanlı’dan kalma yapılardır. Şehri gezerken uğranabilecek duraklardan birisidir, ayrıca surların üzerinden şehri izleme fırsatını da yakalayabilirsiniz.

 

Bunlar tabii ki şehirde gezilebilecek bazı yerler, bunların dışında diğer dinlerin de kutsal mekanları şehirde bulunmaktadır. Ağlama Duvarı, Kutsal Kabir Kilisesi, Tapınak Tepesi ve Zeytin Dağı gibi birçok turistik mekan bulunmaktadır.

Bu yazımızda Lübnan’a yolunuzu düşürecek 5 görkemli eseri inceledik. Siz de Emir Turizm güvencesiyle Lübnan’ı uygun fiyatlarla ziyaret etmek isterseniz hemen https://www.emir.com.tr/kultur-turlari-1/ adresini ziyaret edebilir veya 0212 511 17 17 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir