All for Joomla The Word of Web Design

Çocuklar için Hac ve Umre

Yetişkinlerin yani anne ve babaların, çocuklarına İslâm dininin iman esaslarını, farz kıldığı görevleri ve haram kıldığı sözleri davranışları ve işleri öğretmek farz görevlerinden biridir.


Ebeveynler, öğretmekle görevli olduklarını çocuklarına küçük yaşlardan itibaren alıştırarak öğütmeli ve öğretmelidir. Yedi yaşlarından itibaren yataklarını ayırmak, namaz kıldırmaya başlamak, bülûğa ermeden oruç temrinleri yaptırmak, örtünme terbiyesini vermek, haram lokma yememek ve yalan söylememek gibi hususlarda örnek olarak alıştırmalarda bulunmak bu cümledendir. Bu tür mesuliyetlerini yerine getiren anne ve babalar, İslam dinin beş ana temelinden birini teşkil eden Hacc ve Umre’ye alıştırma hususunda gerekli arzuyu göstermelidir.

Çocuklara hac yaptırmak farzdır

Uzun yıllardır anne babalar, Hacc ve Umre alıştırmalarına önem vermediği için yaşlılık dönemi ibadeti olarak görülen hacc, aklı başına olan, şartları tahakkuk eden her müslümana farzdır. Çocuklarımıza hac yaptırmak bizler için ciddî bir ahiret yatırımı olduğu gibi çocuklarımıza da hayatlarını olumlu yönde etkileyecek çok yönlü bir gelişmenin yolunu açmaktır. Peygamber Efendimiz de çocuklarımıza Hac ve Umre alıştırmaları yapılmasını tavsiye etmiştir. Bir gün bir kadın, Allah’ın Rasûlü’ne (s.a.) gelerek şöyle sordu: “Ya Rasûlallah! Henüz emme çağında olan çocuğumla hac yapabilir miyim?” diye sordu. Peygamber efendimiz ise “Evet yapabilirsiniz” diye buyurdu. Cabir b. Abdullah (r.a.) anlatıyor:
Veda haccı sırasında bir kadın çocuğunu Allah’ın Rasûlü’ne doğru kaldırdı ve “Bu çocuğa da hac var mı? Ona da hac sevabı verilir mi?” diyerek sordu. Hz. Muhammed ise şöyle buyurdu: “Evet çocuğa hac sevabı vardır. Ona hac yaptırdığın için sana da sevap vardır.” Bu hadis çocukların da haccın ve Umre’nin faziletleri ve bereketlerinden yararlanabileceğini, onlara hac yaptıran ana-babanın da sevap alacağını öğretmekte, böylece çocukların hacca götürülmesini teşvik etmektedir. Allah’ın Rasûlü bir hadisinde ise “Yaşlı kişilerin, bulûğa ermemiş çocukların (yaratılıştan veya hastalık sebebiyle) zayıf olanların ve de kadınların cihadı Hac ve Umre’dir” diye buyurmuş, haccı ve umreyi cihad olarak vasıflandırmıştır.

Kız çocukları da unutulmamalıdır

Çocuklara hac yaptırılması ile alakalı teşvik, erkek çocukların yanı sıra kız çocuklarını da içine alır. Çocuklara yaptırılan hac bülûğa erdikten sonra şartlarının gerçekleşmesiyle kendilerine farz olacak haccı da düşürmez. Değindiğimiz üzere çocukluk dönemindeki hac bir alıştırmadır. Anne ve babalar, bülûğa ermiş, 14-15 yaşlarında ve aklı başında çocuğuna hac parasını verirse o çocuğa hac farz olmuş olur… Daha sonra ona vekâletle hac işlemleri yapılır. Akıl-baliğ çocuk (genç) böylece hacca giderse artık ondan hac farîzası da düşmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir