All for Joomla The Word of Web Design

CENNET-ÜL MUALLÂ ( Mekke Mezarlığı )

Hz. Peygamber’in akrabalarının medfun olduğu Cennet-ül Muallâ, Mescid-i Haram’ın yaklaşık 1.5 km. kuzeyinde yer alır. Mescid-i Cin’in yakında bulunan bu yer, Hacûn diye geçmektedir. Bu kabristan cahiliye döneminde de mezarlık olarak kullanılmaktadır.


Burada Sevgili Peygamberimizin dedelerinden Kusay ve Abdülmuttalip, amcası Ebu Talip, küçük yaşta ölen oğulları Kasım ve Abdullah ve birçok sahabinin kabirleri bulunmaktadır. Allah Resulü’ne ilk iman eden Hz. Hatice validemizin kabri de bu mezarlıkta yer almaktadır.


Hz. Peygamber’in en zor günlerinde daime kendisinin yanında bulunan ve maddi manevi bütün varlığını İslam yolunda harcayan Hatice Annemiz vefat ettiğinde Allah Resulü çok üzülmüştür. Aynı yıl kendisini himaye eden ve müşriklerin zulmünden koruyan amcası Ebu Talib de vefat etmişti. Hz. Peygamber’i çok üzen bu iki ölümün aynı zamanda olmasında dolayı o yıla senetü’l-hüzn (hüzün yılı) denilmişti..


Sevgili Peygamberimiz en yakın akrabalarının bulunduğu Cennetü’l Muallâ’yı göstererek; “Bu kabristan ne güzeldir” buyurmuştur.


Hz. Hatice’nin Cennetü’l-muallâ’daki kabrinin yeri 1328-29 yılına kadar bilinmediği nakledilir. Bu tarihte görülen bir rüya üzerine kabir yerinin tesbit edilmiş ve üzerine bir türbe yapılmıştır. Ayrıca Kanûnî Sultan Süleyman 1543-44 yılında Hz. Hatice’nin kabrinin üstüne yüksek kubbeli bir türbe yaptırmış ve oraya bir de türbedar görevlendirmiştir.


Bu kabristanda Abdullah İbn-i Zübeyr (ra), Hz. Ebu Bekr’in kızı Esmâ (r.anhâ), Hz. Ebu Bekr’in oğlu Abdurrahman (r.a.), Abdullah İbn-i Ömer (r.a.), Osman bin Talhâ (r.a.) gibi ashabın büyükleri de bulunmaktadır.


İslâm’dan önce Mekke Ma‘lât ve Mesfele adıyla iki kısma ayrılmıştı. Şehrin ileri gelenleri, şuan mezarlığın bulunduğu Ma‘lât adlı yukarı mahallede otururlardı. Mekke fethinde Resûlullah çadırını Hacûn’a kurdurmuştu. Hacûn zamanla Ma‘lât olarak anılmaya başlandığı nakledilmektedir. Bu mezarlık da Makberetü’l-ma‘lât diye meşhur oldu.


Dünyaca meşhur bir Osmanlı gezgini olan Evliya Çelebi Mekke ziyaretinde bu mekandan bahseder. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde anlattığı üzere daha önce Cennetü’l-Muallâ’da 75 adet kubbeli mezar bulunmaktadır ancak sonraki yüzyıllarda bu kubbeler yıkılmıştır. Hz. Hatice’nin türbesi de yıkılan türbelerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir