BOSNA HERSEK-KARADAĞ-ARNAVUTLUK-MAKEDONYA-KOSOVA

    5 ÜLKE 14 ŞEHİR

Saraybosna- Mostar – Trebinje- Kotor – Budva – İşkodra- Tiran -Ohrid

Manastır-  Kalkandelen – Üsküp

1.Gün : 17.06.2019  İstanbul – Saraybosna

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar kontuarında uçuştan 2 saat önce  buluşma. Pasaport ve check in işlemlerinin ardından TK 1023 tarifeli uçuşu ile saat 12:30‘de Saraybosna’ya hareket. Yerel saat ile 13:20’da varışımızın ardından havalimanında bekleyen özel aracımızla şehrin merkezine hareket ediyoruz.Varışımızla birlikte, şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikayesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı’ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı’nda sona erecek. Dileyen misafirlerle 1992-1995 yılları arasında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya İzzetbegoviç’in mezarlarının bulunduğu şehitlik ziyaret edilecek.Başçarşı’da verilecek serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilir, Moriça Han’ın tarihi atmosferinde Türk çayı ve Boşnak kahvesini yudumlayabilirsiniz. Rehberimizin belirleyeceği saatte otelimize transfer.  Saraybosna’nın otantik bir restoranında alacağımız akşam yemeğimizde enfes Boşnak yemeklerinin tadına, yerel müzisyenlerin çalacağı Balkan müzikleri eşliğinde bakacak ve unutulmaz bir Balkan Gecesi yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize dönüş. Geceleme otelimizde.

2.Gün 18.06.2019 :Saraybosna  – Mostar – Trebinje

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Mostar`a doğru hareket ediyoruz. Mostar’a varış ardından yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü’nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camii’ni görüyoruz. Blagaj Bölgesini 1446 yılında hakimiyetine alan Osmanlı Ordularının arasında bulunan akıncılar tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruzBosna Hersek-te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Turun bitimi ile birlikte otantik şehir olan Trebinje’deki otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde. 

3.Gün: 19.06.2019 Trebinje – Kotor – Budva – İşkodra

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Ardından dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz. Burada ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Ardından muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanların en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi göreceğiz.Öğle yemeği için serbest zaman.Rehberimizin belirleyeceği saate hareket, yolumuzun üzerinde zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılan muhteşem St Stefan’ı panaromik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola sonrasında Arnavutluğa geçişimizle İşkodra’da konaklayacağımız otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

4.Gün : 20.06.2019 İşkodra – Tiran – Ohrid

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyor ve Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket ediyoruz. Panoramik Tiran şehir turumuzda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Şehir turu bitimiyle kısa bir yolculuğun ardından, Kafasan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptırdıktan sonra Makedonya Ohrid Gölü’ne doğru hareket ediyoruz. Ohrid’e varışımızla yürüyerek yapacağımız panoramik şehir turumuzda, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, St. Bogorodica Perivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi, ziyaret ediyoruz.Ohrid Gölü’nü tekne turu ile gezdikten sonra otelimize transfer .Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeğimizde enfes Makedon  yemeklerinin tadına, yerel müzisyenlerin çalacağı Rumeli müzikleri eşliğinde bakacak ve unutulmaz bir Makedon Gecesi yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize dönüş. Geceleme otelimizde.

5.Gün: 21.06.2019 Ohrid – Manastır – Kalkandelen – Üsküp

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Manastır(Bitola)’ya varışımızla kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’ yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi-yi ve Atatürk Müzesini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği için serbest zaman.Rehberimizin belirteceği saatte Üsküp’e hareket.  Kalkandelen’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Kalkandelende Alaca cami ve Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Paşa tarafından 16. yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati BabaTekkesi’ni ve bir mimari eser olan Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz. Ardından Üsküp’e hareket. Üsküp’e varış ardından panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi,Türk Çarşısı,İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanını, Osmanlı Köprüsünü ve Davut Paşa Hamamını dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk çarşısına gidiyor ve Türk Çarşısındaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp’te günümüzde 3 han binası kalmıştır. 15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yy inşa edilmiş saat kulesini, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii ‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Türk çarşısında öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman verilecektir. Şuşka biberi, ustrumca yer fıstığı, çarıklar alabileceklerimiz arasında yer alıyor. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.Gün: 22.06.2019 Üsküp-İstanbul

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında odaların boşaltılmasının ardından Priştine’ye hareket, Pristine şehir turunda göreceğimiz yerler arasında; Fatih Sultan Mehmet Camii ,Saat Kulesi, Kosova Parlementosu,Murad Hüdavendigar Türbesi ve Osmanlı Devleti dönemini anlatan eşyaların sergilendiği Müze Ev bulunmaktadır.Ardindan serbest zaman.Rehberimizin belirteceği saate havaalanina hareket.Havaalanına varışımızla bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından,Türk Havayollarının TK 1020 tarifeli seferi ile yerel saat 20:30’da  İstanbul’a hareket. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından yerel saat ile 23:10’da İstanbul`a varış ve turumuzun sonu. 

Fiyata Dahil olan Hizmetler

Seyahat sağlık sigortası
Seyahat çantası & seccade & tur programı & pasaport çantasından oluşan seyahat kiti
Yurt dışı çıkış harcı
THY ile IST-SARAYBOSNA/ÜSKÜP-IST ekonomi sınıfı bilet
4* ve 5* oteller de 5 gece konaklama
5 sabah kahvaltısı,5 akşam yemeği
Programda belirtilen tüm geziler
Programda belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücreti
Gezi boyunca otobüsler ile transfer
Emir Turizm rehberlik hizmetleri

Fiyata Dâhil olmayan hizmetler
Kişisel harcamalar
Öğlen yemekleri
Yemeklerdeki içecekler

        TAVSİYELER

En az 6 ay süreli pasaportunuzu havalimanına gelirken unutmayınız. Tur esnasında yanınızdan ayırmayınız.

Uçuşunuzdan minimum 2 saat önce belirtilen havalimanında check in yapmak üzere hazır bulunmanız gerekmektedir.

Konaklama yaptığımız otellerin check in esnasında kartvizitini almanız tavsiyedir.

Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna binaen bavulunuzda ince bir yağmurluk bulundurmanız iyi olur.

Parfüm, kolonya, makas ve tırnak makası gibi kabinde taşınması yasak olan eşyalarınızı bagaj valizinizde bulundurunuz. Kabin bagajınızda yiyecek içecek taşınmamaktadır. Yiyecek olarak satın aldığınız ürünleri de bagaj valizinize koyabilirsiniz.

Balkan ülkelerinde Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları yanınıza aldığınızdan emin olunuz.

Tur için yanınızda EURO cinsinden döviz bulundurunuz. TL kesinlikle getirmeyiniz.

Turumuz esnasında gezeceğimiz ülkeler TC pasaportlarına vize istememektedir. Başka pasaport kullanacak çifte vatandaş olan misafirlerimizin vize gerekliliğini kontrol etmesi tavsiyedir.

İç hat bağlantı uçuşu yapacak olan misafirlerin uçuş saatinden minimum 1 saat önce havalimanının da olması tavsiyedir.

İnternet paketi ve konuşma paketi alacak misafirlerimizin bu işlemlerini yurtdışına çıkmadan en geç havalimanında yapması tavsiyedir.

 

 

     TURUMUZ BOYUNCA GEZECEĞİMİZ ÜLKELERİN PARA BİRİMLERİ

Bosna Hersek – Bosna Markı ( KM ), 1 Euro = 1,95 KM

Kosova – Euro

Makedonya – Makedon Denarı, 1 Euro = 61,3 Denar

Arnavutluk – Lek, 1 Euro = 135 Lek

Karadağ – Euro

 

GEZİLECEK YERLER AYNI KALMAK ŞARTIYLA REHBER PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR

 

 

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI   : 699 €

TEK KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI : 799 €

 

0-2 yaş çocuk ücreti: 60 €

02-06 yaş (yataksız ve otobüste koltuksuz) 299 €
06- 12 yaş çocuk ücreti: 699 €