Marakeş/Kazablanka Programı

Endülüs medeniyetinin yaşadığı tarihi şehirlerden biri olan ve güzelliğiyle filmlere, romanlara giren şehir Marakeş/Kazablanka şimdi de hayatınıza giriyor.


Marakeş/Kazablanka Programı 25-28 EKİM 3 GECE 4 GÜN FAS TURU

İKİ KİŞİLİK ODALARDA KİŞİ BAŞI 1100 €
TEK KİŞİLİK ODADA KONAKLAMA 1240 €

GÜZELLİĞİYLE FİLMLERE, ROMANLARA GİREN ŞEHİR KAZABLANKA-MARAKEŞ

Tur Programı - 1. Gün

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde Emir Tur kontuarı önünde acenta yetkilileri ve rehberinizle saat 08:45’de buluşma ve Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile saat 10:55’de Kazablanka’ya hareket. Yerel saat ile 14:00’de varışı takiben özel aracımız ile şehir turumuza çıkıyoruz. Tur sırasında otobüste sandviç ve meyve suyu ikramı yapılacaktır. (uçakta yemek alınıyor )

“Avangart ruhlu, beyaz şehir Kazablanka’yı gezmeye Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile başlıyoruz. Tarihi Habus Meydanı ve Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. 1980-1993 yılları arasında yaptırılan Hassan II Camii, dünyanın en büyük camisidir. İç mekanda 25.000 kişinin ayni anda namaz kılabildiği caminin avlusunda 80.000 kişi toplanabilir ayrıca 200 metrelik minaresinde bulunan lazer lambası 35 km uzaklığa kadar namaz vaktini bildirir. 20 000 metrekare alana kurulu yapı günün en etkileyici gezisi olacaktır. Tur bitiminde Marakeş’e hareket ve varışı takiben otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeğini yerel restoranda alıyoruz. Yemek sonrası otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

Tur Programı - 2. Gün

Kahvaltının ardından Marakeş şehir turu. Tur esnasında Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem evi olarak kullandığı, 20. yy başında ressam Majorel tarafından oluşturulan botanik bahçeyi gezeceğiz. Dar sokakları ile bizleri yüzyıllar öncesine götürecek medinaya ulaştığımızda, uzun yıllar şehri yönetmiş Ba Ahmed’ in Bahia Sarayı ile Fas tarihine girerek, Endülüs tarzı ahşap ve mozaik süslemeleri keşfedeceğiz. İspanyol Moresk mimarinin 800 yıllık örneği Koutoubia Minaresini seyrin ardından, maceramız Marakeş Kapalı Çarşı’sının dar ara sokaklarında devam ediyor.. Dünyaca ünlü bu labirentin tüm geleneksel köşelerini keşfedecek, dar sokaklarında, renkli görüntülere tanık olacağız. Gezimiz sırasında kumaşçılar, demirciler, deri tabakhaneleri, ahşap ustaları gibi ülkede mevcut nice el sanatlarının tüm örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Berberilerin yüzyıllık geleneği şifalı ot ve kremlerin satıldığı herborist sizi eğlendirecek duraklardan biri olacak.. Günümüz, UNESCO Milli Miraslar Listesi’nde bulunan Afrika’nın en hareketli şehir meydanı Jma El Fna’da sonlanacak. Gerçek bir “mucizeler avlusu” diye adlandırabileceğimiz, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen bu meydana, adeta bir “açık hava tiyatrosu” diyebiliriz. Öğle yemeğimizi turumuz sırasında alıyoruz. Turumuzun bitiminde otelimize hareket ve serbest zaman. Akşam yemeği yerel bir restaurantta alınıyor ve geceleme otelimizde

Tur Programı - 3. Gün

Sabah kahvaltısının ardından Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan Essaouira'ya gidilecektir. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, Atlas okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Eski bir Portekiz limanı olan şehir Arap hâkimiyeti sırasında kale ve tarihi limanını koruduğu gibi, Hıristiyan Portekizliler ve Musevi nüfusa katılan Müslümanlarla kozmopolit bir yapıya bürünmüştür. Şehrin kalesi ve balıkçı limanı, eski roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medina keşfedilecektir. Birbirini dik açılarla kesen sokak ve caddelerden oluşan medinası dönem şehirciliği için bir örnektir. Eski Bodrumu hatırlatan, Medinanın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar şehrin tarihi medinasında (sur içi) yaşamışlardır. Kilometrelerce uzunluktaki kum plaj her sene uluslararası dalga sörfü yarışmalarına ev sahipliği yapar. Kilimler, yöreye has ağaç işi eşyalar,deri işlemeler, rengarenk tablolar; tarihi ve canlı çarşısındaki dükkanlarda alışveriş oldukça keyiflidir. Öğle yemeğimizi tur sırasında alıyoruz. Tur bitiminde Marakeş yolu üzerinde argan yağı satan bir markette mola vereceğiz. Otelimizde bir süre dinlenme.

Akşam yemeği Chez Ali isimli Fas’a özgü otantik çadır restaurant da büyüleyici showlar ve otantik gösteriler eşliğinde alınacaktır. Uçan halıların bile bulunduğu 1001 Gece masallarını aratmayan güzellikte, hafızalarınızdan silinmeyecek eğlenceli bir gece sizi bekliyor. Otele dönüş ve geceleme.

Tur Programı - 4. Gün

Kahvaltının ardından rehberinizin belirttiği saatte otelden hareket. Havalimanına varışımızı takiben bilet, bagaj ve pasaport işlemleri sonrasında Türk Hava Yollarının tarifeli uçağı ile 15:30’da Kazablanka’dan hareket.Yerel saat ile 22:05’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

F İYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

• Türk Hava Yolları İstanbul çıkış ve dönüşlü ekonomik sınıf uçak bileti
• 5*Hotel le Grand Savoy ‘de yarım pansiyon konaklama
• Programda belirtilen tüm yemekler ( 3 öğle + 3 akşam yemeği)
• Zorunlu seyahat sigortası
• Programda belirtilen tüm turlar
• Transferler ve EMİR Turizm rehberlik hizmeti
• Seyahat çantası & Seyahat Kitapçığı
• Yurt dışı çıkış harcı

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

• Programda belirtilen tüm yemeklerde alınacak içecekler
• Programa dahil olmayan ekstra turlar
• Tüm kişisel harcamalar, otel ekstraları vb.

ÖNEMLİ NOTLAR

• Fas, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize talep etmemektedir
• Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olması gerekmektedir.
• Pasaportunuzda en az 2 adet boş vize sayfası olması gerekmektedir. 10 yıldan eski pasaportlar artık geçersiz sayılmaktadır. Bu nedenle, pasaportunuzun geçerlilik süresi olsa dahi 2008 yılından önce alınmış tüm pasaportlar yenisi ile değiştirilmelidir.
• Fas pasaport polisi yırtık, hasarlı pasaportlu yolcuların ülkeye girişlerini reddedebilmektedir. T.C. pasaportu olmayan misafirlerimizin acentenize bilgi vermenizi önemle rica ederiz.
• Seyahat günü pasaportunuzu yanınıza almayı UNUTMAYINIZ. İç hat bağlantısı ile İstanbul’a gelecek misafirlerimizin uçak kalkış saatinden en geç 2,5 saat önce Atatürk Havalimanı’nda bulunması GEREKMEKTEDİR. İç hat uçuşlarınızı buna göre ayarlamanızı önemle hatırlatırız.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

GİYİM: Fas’da çöl iklimi görülmesi sebebiyle gündüz ve gece sıcaklık farkları yüksektir. Bu sebeple serin akşamlar için mont vb kıyafetler getirmenizi hatırlatırız. Uçuşlarda maksimum rahatlıkta seyahat edebilmek için rahat yolculuk kıyafetleri seçmeyi (eşofman ve spor ayakkabı) UNUTMAYINIZ…!

İLETİŞİM:
Fas’da Türk Hatlı (Turkcell, Vodafone, Avea vb) Cep Telefonları KULLANILABİLMEKTEDİR. Ancak telefonlarınızı bağlı bulunduğunuz GSM şebekesinden “Yurtdışında Kullanıma” ve “Milletlerarası Görüşmeye” açık hale getirmeyi UNUTMAYINIZ.

ZAMAN: Türkiye ile Fas arasında -2 saatlik saat farkı bulunmaktadır. (Örn.; Türkiye’de saat 12:00 iken Fas’da saat 10:00 olacaktır). İş ve aile ilişkileriniz açısından yakınlarınıza bildirmeyi UNUTMAYINIZ.

DÖVİZ: Fas resmi para birimi Fas Dirhemi’dir (MAD). Alışverişlerinizde kayba uğramamanız için ülkeye varışınızda rehberinizin önereceği döviz bürolarından elinizde bulunan dövizi Fas Dirhemi ile değiştirmeyi UNUTMAYINIZ. 1EURO - 11 MAD // 1 USD – 10 MAD ( kurlar ortalama alınmıştır. )