Hac kuraları ne zaman çekilecek?

“Hac Kura Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?”, “Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?”, “Hac Kuraları Nasıl Çekilecek?”; merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz


Hac kuraları ne zaman çekilecek? 2018 Hac kura sonuçları ve Hac kura sorgulama işlemleri için hacı adaylarının uzun süredir cevap almayı beklediği sorulara ilişkin, Diyanet İşleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Diyanetin açıklamasına göre; 2018 Hac kurası 1 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek. Hacı adayları kura sonuçlarını, aynı gün içerisinde Diyanet İşleri Bakanlığı’nın Kura Sorgulama Ekranı’ndan öğrenebilecekler.

Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Hac kurası çekimi bittikten sonra, Hacca gitmeye hak kazanan adaylar, kesin kayıt işlemlerini “5 Şubat- 16 Şubat 2018” tarihleri arasında gerçekleştirecek.

Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak

Hac Kuraları Nasıl Çekiliyor?

Kamuoyuna açık bir şekilde, dijital ortamda ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilecek 2018 yılı Hac kurasına ilk kez kayıt olanlar ile daha önce başvuru yapan ve otomatik olarak yenilenen Hacı adayları katılacak. Önceki yıllarda kayıt yaptıran ve otomatik olarak kayıtları yenilenen Hacı adaylarının mağduriyetlerini gidermek amacıyla Diyanet İşleri Bakanlığı, kura çekiminde; başvuru yapılan yıllara göre kat sayı uygulaması gerçekleştirecek.

Hac Kuralarında Kat Sayı Uygulaması Nedir?

Kat sayı uygulamasını bir örnek üzerinde anlatırsak daha rahat anlaşılacaktır. Kat sayılı kura sistemi ile 4 yıldır başvuru yapanların 16 kez, 3 yıldır kayıt yaptıranların 9, 2 yıldır kayıt yaptıranların 4 ve bu yıl ilk defa kayıt yaptıranların ise 1 kez ismi çıkmakta ve böylece uzun süre bekleyen adayların gitme şansı artmaktadır.

“Hac” ve “Umre”  ile ilgili detaylı bilgi için; 30 yıllık tecrübesi ve profesyonel kadrosu ile nitelikli hizmet sunmayı kendisine misyon edinen “Emir Turizm” sizleri beklemektedir.