Umre Sırasında Ziyaret Edilecek Yerler

Sözlükte "Ziyaret" anlamına gelen Umre, çok sevaplı bir ibadettir. Umre Turları vasıtasıyla Müslümanlar, Allah'ın dünyadaki evi olan Kabe-i Muazzama etrafında tavaflar ederek, umreler yaparak, namazlar kılarak yaratanın kelamı Kuran-ı Kerim'i okuyarak ve dinleyerek dünyevi telaşlardan biraz olsun uzaklaşırlar.

Sömestre Umresi

Eğitim öğretim hayatında ara dönem olarak kabul edilen sömestre tatilinin başlamasına kısa bir süre kala umre planı yapan birçok çocuklu aile, bu vazifeyi yerine getirmek için özellikle bu tarih aralığını tercih etmektedirler. Peki sömestir tatili ne zaman diye sorarsanız, 18 Ocak ile 4 Şubat tarihleri arasında okullar kapalı olacak.

Kadınlara Özel Umre Turu

Umre turlarına katılmayı planlayan fakat yanında herhangi bir erkek yakını olmayan bayanlar, "Yanımda bir mahrem olmadan Umre'ye gidebilir miyim?" sorusunun yanıtını aramaktadır. Umre ibadetini yerine getirmek isteyen bayanlar, kadınlara özel tur vasıtasıyla kutsal topraklara gidebilirler.

Umre’ye gideceklere tavsiyeler

Her müslümanın fani dünyada ölmeden önce yapmak istediği şeylerden biri de dünya gözüyle kutsal toprakları görebilmektir. İslam'ın 5 şartından biri olan Hac ibadeti bu durumun ne kadar önemli ve değerli bir konu olduğunu müminlere net bir şekilde göstermektedir. Haccın maddi ve manevi nedenlerden dolayı her Müslümana nasip olmasa da Umre ibadetiyle de kutsal topraklara giderek huzura erişilir. Peki Umre ibadetini yerine getirmeden önce bilinmesi gereken şeyler nelerdir? Umre'ye gidecek olanlar ne gibi tavsiye ve hatırlatmaları dikkate almalıdır?

Muharrem Ayı ve Aşure Gününün Önemi

Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'deTevbe sûresinin 36. ayetinde haram ayları ve bu aylardaki barışın evrenselliğini açıklamaktadır. Bu âyet-i kerîmede Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "Allah katında, Allah'ın koyduğu yasaya göre, gökler ve yerin yaradılışından bu yana kameri ayların sayısı on ikidir. Bu on iki aydan dördü haram aylardır. Siz bu aylarda (Rabbinizin buyruklarına aykırı giderek) sakın ha nefislerinize zulmetmeye kalkışmayınız..."

Kurban İbadetinin Önemi

Zekat, akrabadan aciz olana, Nafaka ve Fıtra gibi Kurban da şartlarını haiz olan müminlere, İslam dininin yüklediği mecburi dini ve aynı zamanda mali bir vazifedir. Kurban, Yüce Allah'ın Kevser Suresindeki "Rabbin için namaz kıl ve Kurban kes" emrini vacip kıldığı bir ödevimizdir.

Çocuklar için Hac ve Umre

Yetişkinlerin yani anne ve babaların, çocuklarına İslâm dininin iman esaslarını, farz kıldığı görevleri ve haram kıldığı sözleri davranışları ve işleri öğretmek farz görevlerinden biridir.

Haccın Farzları Nelerdir?

Hac, dini sebepler ile belirli bir zaman aralığında belirli bölgelerin ziyaret edilmesi şeklinde yapılan bir ibadettir. Hac ibadeti İslam'ın 5. Şartı olarak belirtilmiştir.

Lüks Hac Turu

İslam’ın beş şartından biri olan Hac görevini yerine getirmek, günahlarından arınıp manevi bir doygunluğa ulaşmak için her yıl binlerce Müslüman kutsal toprakları ziyaret eder. 

Kadir gecesi ve faziletleri

Yüce Allah, yarattığı bütün varlıklara merhametini gösterirken, insanlara karşı da lütufkârdır. Allah, Peygamberleri aracılığıyla kullarına emirlerini ve yasaklarını bildirmiş, ebediyet takdir ettiği insanlar için sonsuz cennetler yaratmıştır. Bunun içindir ki, Allah kendisine baş kaldırmış, kurallarına uymamış müminlerine ne kadar günahkar olurlarsa olsunlar tövbe imkanı sunmuş, onlara kapılarını açmıştır. Günahlar için tövbe istenilen en büyük ve verimli zaman olarak da Kadir Gecesi'ni bahşetmiştir.

Ramazan ayı ve orucun önemi

İslam Dini’nin yüklediği ana ibadet görevlerinden biri oruçtur. Oruç Allah’ın emridir. Bu sebeple müminlere farz kılınmış ana ibadetler olan namaz, zekat ve hac gibi oruç ibadeti de yalnız yüce Allah’ın emri olduğu için tutulur.

Umre tur fiyatları

Umre Turu’nda fiyatlar neye göre belirlenir? Umre Tur fiyatlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Lüks Umre Turu’nun farkları ve avantajları nelerdir?

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umre; ihrâm, tavâf, sa’y ve saçları dipten kesme veya kısaltmadan ibaret olan pek çok sevablı bir ibâdettir. Arefe günü ile Kurban Bayramı günleri dışında her zaman ve istenildiği kadar yapılabilir.

Emir Turizm ile Balkan Turu

Bir zaman makinasına atlayıp eski hanedanlıkların, imparatorlukların yaşadıkları yerleri, ibadet ettiği mekânları görmek, gelenekleri, örf ve adetleriyle tanışarak kültürlerarası bir yolculuğa çıkmak ya da farklı milletlerin farklı yemek kültürleriyle tanışmak ve muhteşem doğal güzelliklerin içerisinde dünyadan soyutlanmak isterseniz sizin için hazırlamış olduğumuz Balkan Turu...

Ramazan ayının anlam ve önemi

Hz. Selman’ın (r.a.) anlatımına göre; Şaban ayının son günü Hz. Peygamberimiz, Ramazan Ayı’nı şöyle hitap buyurmuştur:

“Ey insanlar! Büyük ve bereketli bir ay gölgesini üzerinize saldı”

Pasaport için yeni dönem

Emniyet Genel Müdürlüğünde yapılan pasaport hizmetlerine ilişkin işlemler Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne devredildi. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren  Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaport başvuruları İl ve ilçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri tarafından alınacaktır.

Sevr dağı nerededir ve önemi

Peygamber Efendimizin hayatında önemli yerlerden birisi de Sevr Dağı’dır. Hac ve Umre ibadetini yerine getirmek için Mekke’ye gelen ziyaretçiler, Kâbe’ye yaklaşık 4 km olan bu dağı da ziyaret etmektedir. İrili ufaklı birçok tepeden oluşan Sevr Dağı, uzaktan şekil itibarıyla boğayı anımsattığından, Mekkeliler tarafından “Sevr” adı verilmiştir. Sevr Dağı’nda irili ufaklı birçok mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan birisi olan Sevr Mağarası, Peygamber Efendimizi bağrına bastığından bizim için önem arz etmektedir.

Üç ayların fazileti

“Üç Aylar” kameri takvimine göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar büyük bir manevi mevsimi oluştururlar. Ayrıca bu aylardan “Recep Ayı” Kur’an-ı Kerim’de dört haram aylar olarak geçen aylardan biridir.

Arafat dağı’nın önemi

Arafat Dağı, Mekke’nin 22 km. doğusunda yer alan ve Harem sınırları dışında kalan ova görünümlü bir alandır. Arafat Dağı’nın sınırları yaklaşık 4 bin  yıl önce Hz. İbrahim Peygamber tarafından çizilmiş ve Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da pekiştirilmiştir.

Tavaf ve şaft nedir? Tavaf nasıl yapılır?

Kelime anlamı olarak, bir şeyin etrafında dönmek olan “Tavaf” kelimesi, dinimizde; Hacer-i Esved’den başlayarak ibadet niyetiyle Kâbe’nin etrafında yedi defa dönmeye denir. Kâbe’nin etrafında yapılan her bir dönüşe ise “Şaft” adı verilir.

Hac çeşitleri nelerdir?

Şevval ve Zilkade ile Zilhicce’nin ilk 10 günü Kur’an’ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 197. ayetiyle belirlenmiş Hac aylarıdır.

Hac aylarında, önce Umre yapıldıktan sonra yapılan Hacc’a Hacc-ı Temettü, Umre yapılmaksızın yapılan Hacc’a Hacc-ı İfrad ve bir ihramla umre ile birleştirilerek yapılan Hacc’a da Hacc-ı Kırdan denir.

Sa’y nedir? Sa’y nasıl yapılır?

Koşmak, hızlı yürümek anlamına gelen sa’y terim olarak; hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki Safa Tepesi’nden başlayarak Merve’ye dört gidiş, Merve’den Safa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki tepe arasındaki gidiş-gelişe denir.

Hac insanın yüceliğini kanıtlamasıdır

Yüce Allah bizleri, kendi iradesinin ürünü olan kader senaryosuna göre yaratmıştır. Verdiği akıl, irade, haklar, özgürlükler, nimetler ve gönderdiği buyruklarıyla bizleri denemek için güzel ameller yarışına çıkarmıştır. Rabbimiz, duygularımızın fiilen ortaya çıkmasını istemekte, bu sebeple de amellerimize bakacağını bildirmektedir.

Haccı nasıl anlamalıyız?

Hac, İslam’ın özetidir. En güzel kıvamda yaratılan insanın kader senaryosuna göre şekillenen yaratılış macerası bilinmeden İslam anlaşılamayacağı gibi onun özeti olan Hac da kavranılamaz.

Hac kuraları ne zaman çekilecek?

“Hac Kura Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?”, “Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?”, “Hac Kuraları Nasıl Çekilecek?”; merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz