Tavaf ve şaft nedir? Tavaf nasıl yapılır?

Kelime anlamı olarak, bir şeyin etrafında dönmek olan “Tavaf” kelimesi, dinimizde; Hacer-i Esved’den başlayarak ibadet niyetiyle Kâbe’nin etrafında yedi defa dönmeye denir. Kâbe’nin etrafında yapılan her bir dönüşe ise “Şavt” adı verilir.

Hac çeşitleri nelerdir?

Şevval ve Zilkade ile Zilhicce’nin ilk 10 günü Kur’an’ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 197. ayetiyle belirlenmiş Hac aylarıdır.

Hac aylarında, önce Umre yapıldıktan sonra yapılan Hacc’a Hacc-ı Temettü, Umre yapılmaksızın yapılan Hacc’a Hacc-ı İfrad ve bir ihramla umre ile birleştirilerek yapılan Hacc’a da Hacc-ı Kırdan denir.

Sa’y nedir? Sa’y nasıl yapılır?

Koşmak, hızlı yürümek anlamına gelen sa’y terim olarak; hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki Safa Tepesi’nden başlayarak Merve’ye dört gidiş, Merve’den Safa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki tepe arasındaki gidiş-gelişe denir.

Hac insanın yüceliğini kanıtlamasıdır

Yüce Allah bizleri, kendi iradesinin ürünü olan kader senaryosuna göre yaratmıştır. Verdiği akıl, irade, haklar, özgürlükler, nimetler ve gönderdiği buyruklarıyla bizleri denemek için güzel ameller yarışına çıkarmıştır. Rabbimiz, duygularımızın fiilen ortaya çıkmasını istemekte, bu sebeple de amellerimize bakacağını bildirmektedir.

Haccı nasıl anlamalıyız?

Hac, İslam’ın özetidir. En güzel kıvamda yaratılan insanın kader senaryosuna göre şekillenen yaratılış macerası bilinmeden İslam anlaşılamayacağı gibi onun özeti olan Hac da kavranılamaz.

Hac kuraları ne zaman çekilecek?

“Hac Kura Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?”, “Hac Kesin Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?”, “Hac Kuraları Nasıl Çekilecek?”; merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz